Protezy termoplastyczne – co to takiego?

Wykorzystanie materiałów termoplastycznych do wytwarzania protez dla pacjenta stomatologicznego to w tej dziedzinie technologia względnie nowa. Przez niektórych nazywana rewolucyjną. Do tej pory do protez szkieletowych wykorzystywano głównie tworzywa takie, jak stopy metali. Czym zatem cechują się protezy termoplastyczne i czy stanowią atrakcyjną propozycję, zarówno dla profesjonalistów z dziedziny protetyki, jak i dla samych pacjentów?

Czym są protezy termoplastyczne?

Wykorzystanie materiałów termoplastycznych jest najbardziej oczywiste w przypadku protez stomatologicznych z uwagi na ich zalety estetyczne. A w przypadku przykrych konsekwencji wypadków, w postaci np. uszkodzonego uzębienia, to motywacja estetyczna wydaje się być decydująca dla Pacjenta, który podejmuje się wstawienia protezy termoplastycznej.

Zalety estetyczneW jaki sposób wykonać protezy - czy odlewnia protetyczna to dobry wybór?

Po pierwsze, protezy termoplastyczne są niewidoczne. Często spotykanym elementem protez zwyczajnych są mocowania, które zdradzają, że dana osoba korzysta na co dzień z protezy. Wierząc w nieustającą magię naturalnego uśmiechu, technologia produkcji protez z tworzyw termoplastycznych obejmuje możliwość uczynienia ich niewidocznymi.

Naturalny wygląd protezy – to jest cel

Naturalność przede wszystkim. To hasło przyświeca technikom protetyki stomatologicznej, decydującym się na wprowadzenie protez termoplastycznych do swojej oferty. Wydaje się, że to hasło brzmi również przekonywająco dla Pacjentów. Czy nieskazitelna białość, podobna do akrylowej, o której wspominają reklamy produktów do pielęgnacji jamy ustnej, jest zawsze tym, czego potrzeba? Jeśli uśmiech jest zbyt biały, może wyglądać sztucznie, a to również nie jest korzystne. Protezy wykonane z materiałów termoplastycznych (za pomocą np. wtryskarki protetycznej) umożliwiają osiągnięcie optymalnej urody uzębienia.

Wykonanie protez umożliwia wtryskarka dentystycznaCo dla profesjonalisty?

Z kolei dla specjalisty z zakresu protetyki stomatologicznej korzystanie z technologii wyrobu protez z materiałów termoplastycznych (m.in. na bazie nylonu, stąd spotykana czasem terminologia sugerująca, że chodzi o protezy nylonowe). Dla lekarza decydującego się na oparcie swojej oferty protetycznej o nowoczesne materiały termoplastyczne oraz specjalistyczne urządzenia, takie jak wtryskarki dentystyczne, oznacza to mniejszą ilość pracy, jaką trzeba poświęcić, aby powstała dopasowana i satysfakcjonująca proteza.

Zadowolony pacjent = kwitnący biznes

Nie bez znaczenia jest również czynnik ekonomiczny. Korzystanie z protez nylonowych oznacza mniejsze koszty. Rzeczą w tym przypadku chyba najważniejszą jest jednak zadowolenie samego Pacjenta. Bez tego oraz dalszych rekomendacji gabinet protetyczny lub stomatologiczny nie może się rozwijać na rynku. To jest oczywistość, o której jednak zawsze należy pamiętać.