Fotowoltaika, czyli czerpanie prądu ze Słońca. Jak to działa?

Fotowoltaika – na czym polega ta metoda pozyskiwania energii elektrycznej? W kilku prostych i przystępnych zdaniach postaramy się wyjaśnić Wam, co stoi za tą, dynamicznie rozwijającą się metodą wytwarzania i gromadzenia zielonej energii.

Energia słoneczna podbija świat

Na czym polega efekt fotowoltaiczny?Prywatne elektrownie słoneczne stają się coraz bardziej modne. Przemierzający polskie drogi samochodami osobowymi nie będą mieli trudności w spostrzeżeniu charakterystycznych paneli słonecznych instalowanych na dachach budynków lub na ich elewacjach (rzadziej). Jeszcze większą rzadkością są farmy fotowoltaiczne, czyli całe połacie pokryte ruchomymi stelażami z kolektorami słonecznymi, podążającymi w ciągu dnia za pozycją Słońca na nieboskłonie. Ale i takie instalacje powoli pojawiają się w naszym kraju. Fotowoltaika zdobywa coraz większą popularność.

Na jakim mechanizmie opiera się fotowoltaika?

Przemiana energii słonecznej w elektryczną, jaka dokonuje się w instalacjach fotowoltaicznych opiera się na znanym zjawisku fizycznym, nazywanym efektem fotowoltaicznym. W uproszczeniu polega ono na tym, ze siła elektromotoryczna powstaje w półprzewodniku wbudowanym w panel fotowoltaicznym. Fotony tworzące światło uderzają w powierzchnię materiału, którym w wielu przypadkach jest krzemJak działają panele słoneczne?. Elektrony obecne w krzemie – tak samo jak i w każdej innej materii zbudowanej z atomów – zostają „wybite” ze swoich orbit pod wpływem swoistej kanonady fotonów. Dochodzi wtedy do przepływu elektronów, czyli pojawia się prąd elektryczny. W przypadku instalacji fotowoltaicznej, przepływ ma miejsce między elektrodami wbudowanymi w moduł. Powstały w ten sposób prąd elektryczny ma napięcie stałe, co oznacza, że jeszcze nie nadaje się do wykorzystania w zasilaniu urządzeń. To jest możliwe dzięki inwerterowi stanowiącemu standardową część modułu. Przetwarza on napięcie stałe na napięcie zmienne. Tak wytworzona energia może posłużyć nam albo do zasilania na potrzeby domowe lub biznesowe. Coraz większe zainteresowanie budzi fotowoltaika dla firm.

Fotowoltaika od ElektroMasters

Jaka jest najbliższa przyszłość fotowoltaiki?

Fotowoltaika jest póki co stosunkowo mało znaną metodą oszczędzania na energii elektrycznej. Dostępna jest jednak zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i biznesowych. Co więcej, możliwe są w Polsce regulacje przewidujące ustalenie korzystnych dla posiadaczy swoich własnych elektrowni słonecznych stawek za odsprzedawanie niewykorzystanego prądu pozyskanego ze Słońca zakładom, które zwykle zajmują się sprzedażą prądu. Warto ten temat obserwować, gdyż perspektywa zarabiania (pod warunkiem dysponowania warunkami odpowiednimi dla przeprowadzenia inwestycji) na transakcjach z zakładami, którym jesteśmy przyzwyczajeni płacić, jest niewątpliwie kusząca.