Z czego wykonać pokrycie dachów płaskich?

W budownictwie występują różne rodzaje dachów. Mamy dachy dwuspadowe, czterospadowe, pulpitowe czy płaskie. Każdy z nich charakteryzuje się innym wyglądem i tym samym różnymi właściwościami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ostatnim wspomnianym rodzaju dachu m.in tego jakie wybrać pokrycie dachów płaskich, to zapraszamy do lektury!

Czym jest dach płaski?

Płaskim nazywamy dach, którego kąt nachylenia jest w przedziale od 0 do około 10 stopni. Jest on tzw. stropodachem, ponieważ oddziela od siebie ostatnie kondygnacje, pozwalając na zachowanie pełnego wymiaru pomieszczenia. Tym właśnie odróżnia się przede wszystkim od dachów, które są skośne i poniżej których, pokoje często posiadają małowymiarowe skosy. Dużą wadą dachów płaskich wcześniej była ich niska umiejętność odprowadzania wody i śniegu, które zalegając na dachu, powoli niszczyły go. Teraz natomiast wykorzystywane są takie technologie budowy dachów, które pozwalają na dobre odprowadzanie nadmiaru opadów, dzięki czemu dachy te zyskują znów na popularności.

pokrycie dachów płaskich

Pokrycie dachów płaskich – rodzaje

Jest kilka sposobów na pokrycie dachów płaskich. Najważniejsze przy ich wyborze jest natomiast, żeby dach był odpowiednio wytrzymały, szczelny i odporny na działanie wysokiej temperatury. Dach może być wykorzystywany również jako miejsce użytkowe, np. poprzez zagospodarowanie go zielenią. Taka konstrukcja jest z pewnością dużo bardziej wymagająca, ponieważ musi spełniać również inne dodatkowe funkcje – w tym estetyczną. Oprócz więc wspomnianej zieleni, dach możemy pokryć również tradycyjnymi papami i membranami, blachami albo kamieniami.