Donice betonowe jak zrobić samemu?

Coraz bardziej modne stają się donice betonowe. W sieci możemy znaleźć wiele tutoriali pt. „Donice betonowe jak zrobić samemu„, ale zanim zabierzesz się za robienie donic, warto wiedzieć jaki kształt powinna ona mieć, żeby dopasować się do wymagań Twoich roślin. Przy wyborze donicy należy poza względem estetycznym zastanowić się co jest dobre dla rośliny. Donica betonowa, która będzie zbyt mała spowoduje, że korzenie rozrastać będą się zbyt „ciasno” przez co roślina odcina tlen, wilgoć, a co za tym idzie wszystkie składniki odżywcze – niezbędne do zdrowego wzrostu.

Zanim dowiesz się rozpoczniesz tutorial donice betonowe jak zrobić samemu…

Jak zapewne pamiętasz z lekcji przyrody, każdy z gatunków roślin ma inny system korzeniowy, a co za tym idzie wymaga donicy o innym kształcie i wielkości. Również rozmiary donic musimy dostosować do warunków jakie mamy w swoim ogrodzie, tarasie czy innym miejscu, w którym zamierzamy ustawić naszą donicę. Nie może ona być zbyt duża, pamiętaj żeby zachować umiar. Zanim więc rozpoczniesz czytanie artykułu donice betonowe jak zrobić samemu, zmierz dokładnie jakie mogą być maksymalne wymiary donicy i zdecyduj się na nieco mniejszą.

donice betonowe jak zrobić samemu

Jak dobrać rośliny do swojej donicy?

Jeżeli już wiesz jakie wymiary może mieć Twoja donica to dopiero teraz możesz zacząć zastanawiać się nad doborem odpowiednich do niej roślin. Pamiętaj, że w wąskich donicach sadzimy draceny, iglaki, palmy, ponieważ rośliny te nie są zbyt wymagające, a wąska i wysoka donica pozwoli nam zaoszczędzić miejsce na balkonie, tarasie lub w domu. Jeżeli wolisz posadzić krzewy lub małe drzewa – najlepsza będzie donica ogrodowa o średnicy około 50cm. Z kolei szerokie, płytkie donice doskonale nadadzą się do kaktusów, drzewek bonsai, nowalijek. Warto zaznaczyć, że donice tego typu powiększą optycznie Twój taras. Jeżeli już wiesz jak duża może być Twoja donica i jakie możesz posadzić w niej rośliny, koniecznie sprawdź nasz artykuł, w którym mówimy więcej na temat donice betonowe jak zrobić samemu.