Na czym polegają procesy krasowe?

Procesy krasowe to w praktyce rozpuszczanie skał poprzez wodę, która zawiera w sobie tlenek węgla. Zjawisko to jest widoczne w rzeźbie terenu w postaci wielu form rzeźby. Co jeszcze warto wiedzieć o krasowieniu oraz jakie są jego znane w naturze przykłady?

Procesy krasowienia w praktyce

Na opisywane zjawiska ma wpływ naprawdę wiele czynników. Na ich siłę wpływa m.in. dostęp do wody i jej temperatura, typ oraz struktura skał, a także ogólne ukształtowanie terenu, bowiem im bardziej jest on gładki, tym procesy krasowe są intensywniejsze. Istotne znaczenie ma również ilość tlenku węgla, która uzależniona jest od porycia terenu roślinnością.

Formy krasu w naturze

Procesy te mają realny wpływ na nasze otoczenie i często przyjmują naprawdę spektakularną formę. Przykładem są mogoty, czyli wapienne wzniesienia, które są szczególnie często spotykane na terenie Azji Południowo-Wschodniej. Warto wspomnieć również o Maczudze Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym, mającej wysokość około 25 metrów. Procesy krasowe działają też pod powierzchnią i są to m.in. jaskinie, które w wielu przypadkach mają nawet setki kilometrów. W Polsce znajdują się one m.in. w Tartach, a także w Górach Świętokrzyskich.

Jak widać opisywane procesy wpływają na naszą rzeźbę terenu i sprawiają, że jest ona jeszcze bardziej niezwykła.