Termin siewu rzepaku – co musisz wiedzieć przed uprawą?

Uprawa rzepaku to opłacalna dla rolników inwestycja. Jednak na potencjał przyszłych zbiorów ma wpływ wiele czynników. Głównie będzie to gleba i warunki, jakie zaoferuje dla wzrostu nasion, ale żeby cokolwiek z tego wyszło, trzeba znać także termin siewu rzepaku. Jest to wiedza wręcz niezbędna dla późniejszego sukcesu. Kiedy więc trzeba zacząć wysiew?

Termin siewu rzepaku dla różnych lokalizacji

W całej Polsce termin siewu rzepaku przypada w dniach od 5 do 25 sierpnia. Dla każdej części Polski będą to inne daty, ze względu na temperatury. 5-10 sierpnia to czas wysiewu na północnym-wschodzie, na Suwałkach i we wschodniej części Mazur. Na Kujawach i w Lubelszczyźnie będzie to z kolei 10-15 sierpnia. Województwa pomorskie, łódzkie, Mazowsze, województwo świętokrzyskie i podkarpackie, swój czas na wysiew mają w czasie 15-20 sierpnia. Najpóźniej rzepak wysiewamy na Śląsku, w Wielkopolsce, Małopolsce i na Opolszczyźnie, bo między 20 a 25 sierpnia.

termin siewu rzepaku

Jak sadzić nasiona?

Termin siewu rzepaku to jedno, ale trzeba także wiedzieć, w jaki sposób je posadzić. Powinno się to robić w rowkach, o głębokości do ok. 2 cm. Gleba powinna być wilgotna, lekko przepuszczalna. Po zasianiu nasionek, rzepak powinien wschodzić około po 7 dniach, jednak jest to uśredniona data. Jeśli warunki będą wyjątkowo korzystne, może to być nawet pół tygodnia! A jeśli wręcz przeciwnie, okres wzejścia może się wydłużyć.