Ochrona dobrego imienia w internecie

Wyrażanie swojej opinii, choć zgodne z prawami konstytucyjnymi każdego z nas, nie mogą ograniczać wolności drugiego człowieka. Właśnie dlatego, decydując się na zamieszczenie komentarza o wybranej treści, należy dołożyć wszelkiej staranności, by nie urazić i nie ugodzić w dobre swojego klienta, sąsiada czy pracodawcy.

Jak prawo chroni nasze dobre imię?

Jak stanowi polskie prawo, do momentu wydania aktu oskarżenia, każda osoba, mimo, że podejrzana, uznawana jest jako niewinna. Zgodnie z zapisem, ochrona dobrego imienia w internecie dla takiej osoby jest kluczowa. Nie wolno bowiem wystawić jej na ostracyzm osób postronnych, a tym bardziej, funkcjonariuszy państwowych. Złośliwości i docinki bardzo często godzą w dobra osobiste nie tylko osoby, z których użytkownicy chętnie kpią, ale również – ich najbliższych.

Ochrona dobrego imienia w internecie: na własną rękę?

Pomoc w ściganiu takich przestępstw pozwala uchronić najbliższych – rodzinę i przyjaciół oraz samego zainteresowanego przed niepochlebnymi komentarzami czy wyjawieniem jego prawdziwej tożsamości. Ochrona dobrego imienia w internecie wymaga ścisłej kontroli i kontaktowania się z właścicielami serwisów internetowych czy platform medialnych w celu ścigania tego przestępstwa. Doskonałym sposobem będzie zaangażowanie podmiotu zewnętrznego, który cieszy się zaufaniem i doświadczeniem w tej materii. Dzięki temu ochrona dobrego imienia w internecie będzie efektywniejsza i szybsza, a sprawcy szybko zostaną ukarani.