Koszt wykończenia mieszkania – ile może wynieść?

Zakup nowego mieszkania deweloperskiego to spory wydatek. Kwota, którą powinniśmy uiścić przekracza nasze możliwości własne i wymaga od nas poczynienia sporych oszczędności, a – znacznie częściej – zaciągnięcia kredytu.

Od czego zależy wysokość kosztów?

Determinantą decydującą o wartości nieruchomości jest niewątpliwie lokalizacja domu lub mieszkania. W zależności od niej, wzrastać może nie tylko kwota zakupu nieruchomości, ale również – koszt wykończenia mieszkania. Stare kamienice i budynki nie dostosowane do współczesnego budownictwa będą wymagały gruntownej renowacji zakładającej również wymianę instalacji kanalizacyjnej, gazowej czy elektrycznej. Parametr lokalizacji wiąże się również z kwestią odległości potencjalnego miejsca zamieszkania od centrum miasta bądź miejscowości.

koszt wykończenia mieszkania - od czego zależy?

Koszt wykończenia mieszkania a możliwe oszczędności

Kluczowe będą również upodobania kupującego. Warto wiedzieć, że koszt wykończenia mieszkania w nowoczesnym stylu, z użyciem szlachetnych surowców podniesie wartość nieruchomości, a co za tym idzie, zwiększy koszt inicjalny, który będziemy musieli włożyć w tworzenie przestrzeni od zera. Jeśli szukasz oszczędności, warto wybierać popularne markety budowlane w poszukiwaniu okazji bądź skorzystać z pomocy placówek, w których znaleźć można końcówki serii, często w znacznie niższej niż pierwotnie cenie. Część robót domowych, takich jak malowanie ścian czy przewożenie elementów wyposażenia można zrealizować na własną rękę, co może pozostawić w Twoim portfelu nawet kilkadziesiąt złotych. Pamiętaj jednak, by nie oszczędzać na fachowej pomocy. Dobrze wykonana pierwotnie usługa zapobiegnie licznym poprawkom w przyszłości!