Fotowoltaika dla firm. Jak zarobić na naszej gwieździe?

Dla każdego przedsiębiorcy kwestię priorytetową stanowią koszty, jakie ponosi jego działalność z tytułu zużycia energii. Istotną częścią prowadzenia firmy jest staranie się o to, by wydatki na energię oraz inne wykorzystywane w naszym biznesie surowce i materiały były jak najniższe. Stąd wielu menedżerów obecnie interesuje się rozwiązaniami z zakresu tzw. zielonej energii. Jednym z takich sposobów zmniejszenia wydatków na prąd jest fotowoltaika dla firm.

Czym jest fotowoltaika dla firm?

Fotowoltaika dla firm to rozwiązanie energetyczne polegające na wykorzystaniu specjalnych paneli fotowoltaicznych do przetwarzania fotonów, z których składa się energia słoneczna, postrzegana przez ludzkie okoFotowoltaika dla firm jako światło lub promienie. Konstrukcja paneli słonecznych jest tak pomyślana, że w ich wnętrzu znajdują się ogniwa fotowoltaiczne wypełnione półprzewodnikiem. Promienie słoneczne uderzające w materiał powodują wybicie elektronów i wzbudzenie energii elektrycznej w postaci prądu o stałym napięciu. W skład zestawu fotowoltaicznego wchodzi inwerter, który dokonuje zamiany prądu stałego na prąd o napięciu zmiennym, czyli takim, jakie może być już wykorzystywane do zasilania urządzeń.

Dla kogo energia ze Słońca?

Fotowoltaika dla firm to rozwiązanie, które szczególnie powinno zainteresować przedsiębiorcówFotowoltaika - czy takie rozwiązanie się opłaca? zajmujących się produkcją. W takim przypadku maszyny wykorzystywane w zakładach produkcyjnych cechują się znacznym poborem prądu, obciążając w ten sposób przedsiębiorstwo wysokimi kosztami. Oprócz tego innym atutem mającym znaczenie w tym kontekście jest to, że dach dużego zakładu produkcyjnego (np. hali) idealnie nadaje się do zainstalowania na nim instalacji fotowoltaicznej składającej się z wielu paneli. Dodatkowo sprytny sposób montażu polegający na przymocowaniu kolektorów słonecznych do stelażu obciążonego betonem pozwala na korzystanie z własnej elektrowni słonecznej bez konieczności uszkadzania dachu budynku.

Jak wdrożyć rozwiązania oparte na energii słonecznej?

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, istotne jest posiadanie doświadczonego partnera, zajmującego się w szczególności fotowoltaiką dla firm. Główną zaletą posiadania relacji biznesowej z takim przedsiębiorstwem jest możliwość czerpania z obszernego doświadczenia partnera, będącego specjalistą w zakresie energii słonecznej dla biznesu.

Ma to o tyle duże znaczenie praktyczne, że od pewnego czasu dostępne są liczne programy obejmujące dofinansowania na fotowoltaikę. Ich źródłem są zarówno organy centralne, jak i samorządowe. Warto również obserwować losy nowej ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (w skrócie OZE), ponieważ w założeniach daje możliwość zarabiania na elektryczności poprzez odsprzedawanie niewykorzystanych w naszym gospodarstwie lub firmie do ilości zakładów energetycznych po korzystnych dla sprzedającego (tak zwane taryfy gwarantowane FIT).

Zobacz więcej na stronie elve.pl