Czym jest i do czego służy dermatoskop?

Dermatoskop to narzędzie używane przez lekarzy dermatologów, za pomocą którego można otrzymać wielokrotnie powiększony obraz danego odcinka skóry. Jeśli czeka Cię badanie za pomocą tego urządzenia, to przeczytaj nasz artykuł – dowiesz się, do czego służy dermatoskop, kiedy trzeba z niego skorzystać, jak wygląda badanie i czego się po nim spodziewać.

Za pomocą tego urządzenia w gabinecie lekarza przeprowadzane jest badanie zmian skórnych. Nie wymaga ono pobierania wycinków tkanek i nie jest inwazyjne. Dzięki obrazowi generowanemu przez dermatoskop lekarz może stwierdzić, czy obecny na skórze pieprzyk lub inna zmiana są groźne dla zdrowia. Za pomocą tego narzędzia potrafi także zdiagnozować czerniaka złośliwego, który jest niebezpiecznym nowotworem skóry, wymagającym jak najszybszej interwencji chirurgicznej. Za pomocą dermatoskopu można także zbadać kondycję włosa i obecność niektórych zakażeń skórnych.

Kiedy warto skorzystać z tego urządzenia?

  • kiedy na ciele masz sporo znamion
  • gdy pieprzyk ma nieregularne kształty, jest duży lub ma niejednolity kolor
  • kiedy na skórze zauważysz czerniaka, zmiany barwnikowe lub naczyniowe
  • gdy trzeba zbadać trzonki włosa
  • gdy lekarz podejrzewa zakażenie świerzbowcem

Na badanie dermatoskopem nie trzeba mieć skierowania. Można je wykonać w każdym gabinecie dermakologicznym.

Jak wygląda badanie za pomocą dermatoskopu?

Narzędzie zostaje przyłożone do badanej zmiany na skórze. Soczewka przyrządu jest pokryta specjalnym płynem, którego zadaniem jest zmniejszenie przeszkadzających w ocenie refleksów świetlnych. Obraz znamienia, do którego został przyłożony dermatoskop, zostaje powiększony 10 lub 20 razy, dzięki czemu lekarz jest w stanie dokładniej zbadać zmianę skórną. Narzędzie umożliwia dokładne obejrzenie znamion zwykłych rozmiarów i tych mniejszych od trzech milimetrów.

Czy to boli?

Badanie wykonane za pomocą tego urządzenia jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Nie powoduje także żadnych skutków ubocznych.

Jakie są alternatywne metody badania?

Zmiany skórne można zbadać także za pomocą biopsji, polegającej na pobraniu próbki skóry, na której pojawił się stan choroby. Taki fragment wysłany zostaje do laboratorium, gdzie jest szczegółowo analizowany.

Ile trzeba czekać na wyniki?

Te powinny być na bieżąco podawane przez lekarza, który obserwuje zmianę skórną. Analiza za pomocą dermatoskopu zajmuje zwykle nie więcej niż kilka minut.

Koszty badania wykonanego za pomocą takiego narzędzia nie są wysokie. Warto zapisać się na nie, jeśli zaobserwujesz na swojej skórze nagłe, niepokojące zmiany – szybka diagnoza sprzyja równie szybkiemu leczeniu ewentualnej choroby.

Sprawdź więcej pod tym linkiem:

http://www.consultronix.pl/oferta/dermatologia/dermoskopia-i-mikroskopia-konfokalna/dermoskopia