Litotryptor – skuteczne kruszenie kamieni pęcherzowych

Nie od dzisiaj wiadomo, że ultradźwięki stosuje się w wielu dziedzinach medycyny nie tylko do leczenia, ale także do diagnostyki. Są one niesłyszalne przez ludzkie ucho, a energia, którą pozyskuje się z drgań o wysokiej częstotliwości może zostać przekazywana poprzez bezpośredni kontakt na ciało stałe. Właśnie ten fakt został wykorzystany w celu kruszenia kamieni pęcherzowych przy zastosowania litotryptora.

Jak działa litotryptor?

Litotryptor - kruszenie kamieni pęcherzowychZasada działania litotryptora jest stosunkowo prosta do zrozumienia: do pęcherza zostaje wprowadzona tzw. koszulka cystoskopu, którego końcówka umożliwia uchwycenie kamienia. Następnie do wspomnianej koszulki zostaje wprowadzona cienka sonda, która umocowana jest w przekaźniku, który przetwarza fale ultradźwiękowe w energię mechaniczną. Ten przekaźnik natomiast połączony jest z przewodem generatora ultradźwięków. Całe kamienie lub ich fragmenty są chwytane na zasadzie działania Punchu. Generator ultradźwięków wprawia w drgania główkę sondy, dzięki czemu kamienie pękają na drobne elementy. Następnie uruchamiana jest pompa ssąca, dzięki której pozostałości po kamieniach zostają unieruchomione. Kolejnym etapem jest wyzwolenie kolejnej fali ultradźwiękowej, która rozkrusza pozostałości po kamieniu, które dają się po tym łatwo wypłukać z pęcherza – stosuje się do tego gruszkę Ellika.

Litotryptor jest używany do kruszenia twardszych i bardziej owalnych kamieni. Ten sprzęt rzadziej jest stosowany do mniejszych i bardziej miękkich kamieni – w takim przypadku stosuje się zazwyczaj kleszczyki Storza. Ultradźwięki mają jednak swoje ograniczenie – można nimi rozkruszyć kamienie o średnicy nie większej niż 3 cm – w takim przypadku nie ma możliwości uchwycenia kamienia instrumentem, a niestety jest to konieczne do prawidłowego przeprowadzania zabiegu.

Wypróbuj litotryptor od firmy Consultronix!

Dzisiaj polecamy litotryptor od firmy Consultronix – znanego producenta urządzeń medycznych. Jeśli potrzebujesz nowoczesnej aparatury do kliniki, szpitala czy prywatnego gabinetu koniecznie sprawdź ofertę firmy. Zachęcamy do kontaktu:

Adres: ul. Przemysłowa 17, 32-083 Balice
Telefon: 12 290 22 22
E-mail: biuro@cxsa.pl
www.consultronix.pl/oferta/urologia/litotryptor