Podjazd dla niepełnosprawnych – poruszanie bez barier

Poruszanie się osób niepełnosprawnych w instytucjach publicznych, sklepach czy po protu po chodnikach jest ciągle raczkującym tematem w Polsce. Co prawda podjazdy dla niepełnosprawnych spotykane są dużo częściej niż było to kilka lat temu, ale ciągle niestety jest  ich za mało, żeby można było powiedzieć o poruszaniu się bez barier.

Podjazd dla niepełnosprawnych – wymogi

Przede wszystkim, jeśli chcesz wybudować podjazd dla niepełnosprawnych na swojej posesji czy w miejscu publicznym musisz zapoznać się z wymogami dotyczącymi jego nachylenia, wielkości i materiału. Taki podjazd powinien mieć jak najmniejszy podjazd dla niepełnosprawnych - poruszanie się na wózku bez barierspadek – pamiętajmy, że ludzie poruszający się na wózkach inwalidzkich muszą używać siły rąk, a im bardziej pod górkę tym ciężej. Kąt nachylenia nie powinien przekraczać więc 5%. W przypadku większego spadku należy zamontować poręcze. Minimalna szerokość podjazdu wynosi 120 cm, jego boki natomiast należy ograniczyć krawężnikami, które będą co najmniej 7 cm ponad powierzchnią.

Jeśli chodzi o powierzchnie podjazdu dla niepełnosprawnych powinna być ona wykonana z materiałów antypoślizgowych i mrozoodpornych. Nie można zapominać o bezpieczeństwie osób poruszających się na wózkach i tych, którzy będą im pomagać, dlatego tak ważny jest wysokiej jakości konstrukcja.

Przy budowie podjazdu ważna jest optymalizacja. Nie rób trasy „na około”. Im dłuższy podjazd, tym większe problemy dla osób, które się nim poruszają. Jest to szczególnie ważne w instytucjach publicznych – niestety dzisiaj możemy zaobserwować wiele nieudanych konstrukcji, które miały ułatwiać życie osobom na wózku, ale robią coś zupełnie innego.

Podjazd dla niepełnosprawnych z najlepszym producentem – firmą WAMAT!

Jeżeli szukasz wysokiej jakości podjazdów dla niepełnosprawnych, ramp czy platform sięgnij po usługi fachowców. Firma WAMAT z Mielca nie tylko wykonuje bezpieczne projekty, ale także pomaga przy ich montażu. Razem możecie sprawić, że poruszanie się osób niepełnosprawnych będzie odbywało się bez barier. Zachęcamy do kontaktu:

Adres: Podleszany 186, 39-300 Mielec
Telefon: +48 17 58 40 280
E-mail: wamat@wamat.com.pl
Odwiedź także stronę internetową: www.wamat.com.pl/blog/podjazd-dla-niepelnosprawnych/

One Response

Comments are closed.