Programowanie PLC – podstawowe informacje

Zagłębienie się w programowanie PLC musi poprzedzić trochę teorii odnośnie samego skrótu. PLC z języka angielskiego jest skrótem od: Programmable Logic Controller czyli Programowalny Sterownik Logiczny. Brzmi skomplikowanie i musimy przyznać, że nie jest to najprostsza dziedzina z zakresu automatyki i elektryki przemysłowej. Dzisiaj postaramy się nieco rozjaśnić, jak działają i do czego służą sterowniki typu PLC.

Programowanie PLC – czym są sterowniki logiczne?

Programowanie sterownika PLC - kod źródłowyPLC jest urządzeniem mikroprocesorowym, które używane jest do sterowania pracą urządzeń i maszyn technologicznych. Programowanie PLC będzie więc polegało na wprowadzeniu do pamięci obiektu algorytmu jego działania. To, co odróżnia sterowniki programowalne od tych komputerowych to cykliczny obieg pamięci programu. Programowanie takich sterowników to bardzo specjalistyczna dziedzina, która wymaga znajomości dedykowanego języka programowania. Kolejne pytanie, które się nasuwa, to to, czy po wgraniu algorytmu do urządzenia jest możliwa jego zmiana? Odpowiedź brzmi, tak, ale tylko przez zmianę zawartości pamięci programu.

Sterowniki PLC – zasada działania

Sterowniki PLC działają w oparciu o zasadę cykliczności – sterownik wykonuje po kolei pojedyncze rozkazy programu. Oczywiście są one wykonywane w kolejności w jakiej zostały zaprogramowane. Każdy cykl rozpoczyna się odczytaniem stanu wejściowego. Po przejściu przez wszystkie rozkazy, sterownik PLC odczytuje stany wyjść i je zapisuje. Oczywiście wszystko jest dużo bardziej skomplikowane. Widać to po składzie sterowników, w których zawiera się: jednostka centralna, bloki wejść (cyfrowe i analogowe), bloki komunikacyjne, bloki wyjść (cyfrowych i analogowych), bloki specjalne oraz szereg pamięci: ROM, EEPROM itp.

Programowanie PLC – skorzystaj z usług fachowców

Szukasz firmy, która zajmuje się programowaniem PLC sterowników i paneli operatorskich? Skorzystaj z usług firmy Asapel – specjalistów z dziedziny automatyki i elektryki przemysłowej. Zachęcamy do kontaktu:

Adres: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 10 , 42-520 Dąbrowa Górnicza
E-mail: biuro@asapel.pl
Telefon: 792 48 77 55