RTG pantomograficzne – podstawa diagnostyki stomatologicznej

RTG pantomograficzne inaczej zwane panoramicznym to podstawa diagnostyki stomatologicznej. Jest ono szczególnie przydatne podczas oceny zdrowia zębów oraz przyzębia pacjenta. Nazwa wzięła się od techniki radiologicznej zwanej pantomografią, którą używa się do otrzymania pojedynczego zdjęcia struktur twarzy. Na takim zdjęciu widoczne są żuchwa, szczęka, łuki zębowe oraz tkanki, które je otaczają. W dzisiejszym wpisie podpowiemy w jakim przypadku jest wskazane wykonywanie tego typu rentgena oraz jakie są cechy zdjęć pantomograficznych.

RTG pantomograficzne – zastosowanie

Zdjęcia RTG pantomograficznego są wykorzystywane w szeroko pojętym leczeniu stomatologicznym, ponieważ umożliwiają szybką i przede wszystkim skuteczną diagnozę stanu uzębienia. Badanie wykonuje się:

  • przed usunięciem zęba – pozwala ono na zobrazowanie kształtu RTG pantomograficzne - jama ustna przed badaniemkorzenia zębowego
  • w protetyce – podczas oceny, które zęby trzeba usunąć, które wyleczyć, tak aby mogły spełniać funkcje jako filary dla koron, protez i mostów
  • w ortodoncji – w celu określenia wad zgryzu
  • w stomatologii dziecięcej – do wczesnej diagnozy wad rozwojowych
  • w stomatologii zachowawczej – do wykrywania ubytków próchnicowych

Czym wyróżnia się zdjęcie pantomograficzne?

Rentgen pantomograficzny odbywa się bez ingerencji w jamę ustną. Nie powoduje więc odruchów wymiotnych. Zdjęcie panoramiczne jest dużo dokładniejsze niż punktowe, ponieważ obrazuje 300% większą powierzchnie jamy ustnej. Ponadto nowoczesna technologia wykorzystywana w aparatach RTG pozwala na redukcję o 80% promieniowania. Zdjęcia pantomograficzne są również dużo tańsze niż punktowe, a na jego otrzymanie wystarczy poczekać 5 minut. Dodatkową zaletą takich zdjęć jest możliwość ich wykonania u pacjenta, który nie może otworzyć ust.

RTG pantomograficzne – wypróbuj 3G Dentist

Chcesz wykonać RTG pantomograficzne w miejscu, gdzie badania są przeprowadzane bez stresu, a personel wykazuje się zrozumieniem i świetnym podejściem do każdego pacjenta? Wypróbuj gabinet stomatologiczny 3G Dentist i przekonaj się, że wizyta u dentysty nie musi być stresująca!

Adres: ul. Kielecka 1/02 , 31-526 Kraków
E-mail: office@3gdentist.eu
Telefon: 533-777-678