Różnice między PaaS, IaaS i SaaS

Pod pojęciem chmury obliczeniowej kryje się wiele różnych definicji, które mogą wydawać się na pierwszy rzut oka niezrozumiałe dla osób, które się tym na co dzień nie interesują. Zastanawiasz się jakie są różnice między PaaS IaaS i SaaS? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć znaczenie tych pojęć i opisać podstawowe różnice pomiędzy nimi. Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy IaaS, PaaS oraz SaaS jest sposób udostępniania poszczególnych zasobów. Wymienione modele są najczęściej spotykanymi wśród usług chmurowych. 

Podstawowe definicje omawianych modeli cloudowych (IaaS, PaaS, SaaS) 

IaaS – Infrastructure as a Service – w ramach miesięcznego modelu abonamentowego dostawca usług udostępnia użytkownikowi niezbędne zasoby informatyczne w postaci serwerów oraz pamięci masowych. Dzięki modelowi IaaS udostępniane zasoby IT można w dowolny sposób skalować i dostosowywać do bieżących potrzeb biznesowych. Nie ma również potrzeby inwestowania w dodatkowy sprzęt IT, przez co użytkownik optymalizuje koszty związane z informatyką.

PaaS –  Platform as a Service – w ramach wskazanego modelu klient otrzymuje w pełni skonfigurowane środowisko cloudowe, którym może dowolnie zarządzać i w pełni skalować. Środowisko składa się z warstwy hardware oraz software przez co idealnie sprawdzi się w przypadku dowolnej aplikacji. W ramach usługi użytkownik otrzymuje pełne wsparcie techniczne na każdym etapie projektu. 

SaaS – Software as a Service – model chmurowy w którym usługodawca udostępnia konkretne oprogramowanie bez konieczności zakupu licencji na własność. Dzięki SaaS nie ma konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania na komputerze użytkownika, a korzystanie z aplikacje staje się wygodniejsze.

Jakie są różnice pomiędzy PaaS, IaaS i SaaS?

Każdy z wybranych modeli chmurowych jest przeznaczony dla innych określonych potrzeb i wymagań użytkowników. Wszystko zależy od wielkości danego przedsiębiorstwa czy wymaganych zasobów informatycznych. SaaS zapewnia oprogramowanie za pośrednictwem sieci Internet, PaaS gwarantuje idealnie dopasowaną platformę informatyczną, a IaaS daje możliwość dostępu do niezbędnej infrastruktury IT.