Zawór przeciwpożarowy – ochrona pomieszczeń przed pożarem

Sprawnie działający system wentylacyjny to duża zaleta każdego budynku. Jednak w przypadku pożaru może stać się jedną z dróg jego rozprzestrzeniania się. Zawór przeciwpożarowy jest więc bardzo ważnym zabezpieczeniem instalacji. Chroni również przed transportem dymu przez rurociągi wentylacyjne.

Zawór przeciwpożarowy produkowany przez firmę Frapol.

Zawór przeciwpożarowy – jak działa?

Przykładowo – urządzenie firmy Frapol jest jednocześnie nawiewnikiem. Nowy produkt jest zamknięty, podczas instalacji należy go więc otworzyć, by założyć wyzwalacz termiczny. Jeśli temperatura w pobliżu przekroczy 72 stopnie Celsjusza – nastąpi zamknięcie zaworu przeciwpożarowego. Dzieje się tak na skutek rozlutowania znajdującego się w wyzwalaczu zaczepu. Standardowo zabezpiecznie pozostaje otwarte, a regulacji jego przepustowości można dokonać, zmieniając odległość grzybka od korpusu. Zawór z zewnątrz wygląda tak samo jak standardowy nawiewnik.

Na wypadek pożaru

Zamknięty zawór przeciwpożarowy umożliwia utrzymanie zgodnej z deklaracją odporności ogniowej przegrody. Utrudnia to rozprzestrzenianie się ognia. Otwór, który powstał na skutek montażu systemu wentylacyjnego, zostaje zamknięty i nie stanowi prostej drogi dla płomieni lub dymu.

Stosowanie zaworu przeciwpożarowego chroni instalację.
Na stronie producenta: http://www.frapol.com.pl/produkt/172/Zawor-przeciwpozarowy-ZPp60 dostępne są szczegółowe dane techniczne i charakterystyki zaworu przeciwpożarowego zależne od jego wymiarów. Dokładnie opisano również konstrukcję modelu i zasadę jego działania. Dostępne jest również wyposażenie opcjonalne w postaci wyłącznika krańcowego.