Leki na suchość pochwy – ulga w odczuwanym dyskomforcie

Odczuwasz nieprzyjemne uczucie suchości, które przeszkadza ci podczas stosunków seksualnych, a także w codziennym funkcjonowaniu? Niestety suchość pochwy dotyka bardzo wiele kobiet, niezależnie od wieku. Często ten problem bywa bagatelizowany – tak jak w przypadku podejrzenia infekcji szybko udajemy się na wizytę do ginekologa, tak z suchością pochwy już rzadziej dochodzi do wizyty. Należy pamiętać o tym, że są różne przyczyny tej dolegliwości, a leki na suchość pochwy łagodzą objawy, jednak warto poznać przyczynę dyskomfortu.

Możliwe przyczyny odczucia suchości w pochwie

Przyczyn suchości pochwy może być bardzo wiele, które mogą być zależne od wieku kobiety, jej trybu życia, a nawet sposobu odżywiania się. Jednym z powodów może być np. palenie wyrobów tytoniowych czy spożywanie alkoholu – te używki zaburzają produkcję naturalnego śluzu. Do innych przyczyn można zaliczyć stres, przyjmowane leki, bądź nieodpowiednie środki higieny intymnej (np. zbyt perfumowane, lub o złym pH). Suchość pochwy często dotyka także kobiet w ciąży, o czym warto rozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę. Leki na suchość pochwy przynoszą ulgę w odczuwanych objawach, bez względu na ich przyczynę.

leki na suchość pochwy

Jakie są leki na suchość pochwy?

W aptekach możemy dostać leki na suchość pochwy bez recepty, zazwyczaj w formie globulek lub żeli nawilżających. Co powinny zawierać w swoim składzie? Zalecane składniki to np. kwas mlekowy, kwas hialuronowy, lipidy czy glikogen. Te substancje wpływają łagodząco i nawilżająco na wnętrze pochwy.