Rata malejąca – najlepsza forma spłaty kredytu?

rata malejąca

Kredyt niejednokrotnie jest dla nas wielkim ułatwieniem. Dzięki niemu, możemy znacznie szybciej zdecydować się np. na zakup mieszkania czy samochodu. Należy jednak pamiętać o tym, że przyszły kredytobiorca musi uzbroić się w cierpliwość i przygotować się na wiele formalnych procedur, a także decyzji do podjęcia. Jedną z nich będzie m.in. forma spłaty kredytu, a żeby ułatwić ten wybór, w poniższym artykule omówimy, czym jest rata malejąca i dla kogo będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Czym jest rata malejąca?

Kredytobiorca ma do wyboru dwie formy spłaty: raty stałe, zwane też jako równe, oraz raty malejące. Na czym polegają te drugie? Część kapitałowa, spłacana w ratach jest taka sama, zmienia się jedynie ich oprocentowanie, które w początkowym okresie jest wyższe, a następnie maleje. W efekcie tego, na początku spłacamy nieco więcej, niż w przypadku rat równych, co przekłada się na niższy koszt samego kredytu. Jednak rata malejąca w początkowym okresie może obciążyć budżet, co trzeba mieć na uwadze.

rata malejąca

Korzyści raty malejącej

Rata malejąca posiada jedną główną korzyść – dzięki niej, kredyt jest tańszy. Dodatkowo, raty z czasem będą malały, co również jest sporą zaletą. Warto tutaj zaznaczyć, że wpływ na to, czy bank zgodzi się na spłatę twojego kredytu w formie rat malejących, ma także twoja zdolność kredytowa.