Panax ginseng

Panax ginseng jest ziołem znanym już od ponad 4000 lat. Jest to roślina rosnąca na północnych terenach Chin, Mandżurii i Korei. Zawiera m.in. ginsenozydy, które uważa się za podstawowe, aktywnie działające składniki tej rośliny. Był on początkowo wykorzystywany w medycynie naturalnej na Dalekim Wschodzie. Żeń-szeń leczy dużo dolegliwości. W medycynie najczęściej wykorzystuje się jego korzeń.

Właściwości panax ginseng

Substancje aktywne zawarte w żeń-szeniu warunkują jego wszechstronny wpływ na organizm. Wyciągi z żeń-szenia działają ogólnie pobudzająco i wzmacniająco na ośrodki ruchowe i wydzielnicze, znajdujące się w ośrodkowym układzie nerwowym i rdzeniu przedłużonym. Bodźce wychodzące z tych ośrodków docierają do wielu narządów wewnętrznych i tym należy tłumaczyć tak dużą różnorodność działania. Badania potwierdzają, że panax ginseng obniża ciśnienie krwi, zwiększa ilość wydalanego moczu i odtruwa organizm, zmniejsza poziom cukru i cholesterolu we krwi, poprawia funkcjonowanie układu rozrodczego, wzmacnia odporność organizmu, hamuje rozwój niektórych nowotworów oraz pobudza czynność serca. Wiadomo również, że podnosi ogólną wydolność organizmu i zdolności adaptacyjne, nawet do trudnych i niesprzyjających warunków otoczenia, w tym do dużego wysiłku.

panax ginseng

Zastosowanie panax ginseng

Główne zastosowanie panax ginseng to przede wszystkim stres, zmęczenie, słaba kondycja psychofizyczna oraz okres rekonwalescencji po przebytej chorobie. Ponadto jest użyteczny w okresie menopauzy, wspomagająco w leczeniu cukrzycy, jako środek poprawiający potencję i podnoszący libido, w zapobieganiu chorobom nowotworowym, a także w kosmetyce do odmładzania skóry i hamowania wypadania włosów.