Mikroskop konfokalny i jego zastosowanie

Jak sama jego nazwa wskazuje mikroskop konfokalny wykorzystywany jest w…mikroskopii konfokalnej, która jest odmianą mikroskopii o charakterze świetlnym, i która charakteryzuje się większym kontrastem a jednocześnie lepszą rozdzielczością.

Mikroskop konfokalny – zasada działania

  1. Promień lasera pada na dichroiczne lustro, które odbija fale świetlne.
  2. Wiązka światła przechodzi przez lustra skanujące.
  3. Wiązka światła jest skupiana przez obiektyw w jednym punkcie i emituje dłuższą falę świetlną.
  4. Wiązka światła znowu powraca przez lustra skanujące, a później trafia na przesłonę.
  5. Później wiązka dociera aż do detektora, a sygnał zamieniony zostaje na postać cyfrową, a informacje są przesyłane przez komputer.

Zalety mikroskopii konfokalnej?

mikroskop konfokalny wykorzystywany w klinikachW porównaniu z mikroskopią optyczną, konfokalna ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to lepszy kontrast i rozdzielczość. Obraz powstaje tylko z ogniskowej. Istnieje także możliwość rekonstrukcji obrazu 4D oraz 3D. Mikroskop konfokalny pozwala na rejestrowanie obrazów nawet bardzo cienkich warstw preparatu (przekrojów optycznych obiektów). Ponadto eliminuje problem poświaty oraz daje możliwość wizualizacji żywych preparatów.

Oczywiście nie może się obejść bez wad – każde urządzenie je ma. W mikroskopii konfokalnej jest to duży wpływ czynników zewnętrznych, obraz jest podległy na blaknięcie, cena jest dużo wyższa niż mikroskopów optycznych, a rozdzielczość jest trochę gorsza niż w mikroskopie elektronowym.

Mikroskop konfokalny – gdzie ma zastosowanie?

Urządzenie można stosować do:

  • analiza tkanek gruczołów
  • analiza komórek skórnych
  • analizy farmaceutyczne

Gdzie kupić najlepszy sprzęt? W Consultronixie!

Firma Consultronix jest znanym w całej Polsce producentem mikroskopów konfokalnych. To nadal rewolucja w naszym kraju, dlatego na tego typu urządzenia jest bardzo duży popyt. Mają one zastosowanie zarówno w gabinetach prywatnych, jak i klinikach i szpitalach. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy:

Adres: ul. Przemysłowa 17, 32-083 Balice
Telefon: +48 12 290 22 22
E-mail: biuro@cxsa.pl
Więcej o urządzeniu na stronie: http://www.consultronix.pl/oferta/dermatologia/mikroskop-konfokalny