Potas to podobnie jak np. magnez czy żelazo, jeden z najważniejszych makroelementów. Za co jest odpowiedzialny w naszym organizmie? Jego podstawowe zadanie to dbanie o prawidłową pracę mięśni, czyli także serca. Oprócz tego, pomaga w utrzymaniu prawidłowej gospodarki wodnej, a także obniża ciśnienie. Jego odpowiedni poziom jest szczególnie ważny dla sportowców, ale każdy z nas powinien dbać o to, aby mieć jego prawidłowy poziom w organizmie. Kiedy przydaje się suplementacja potasu?
Jakie objawy wskazują na niedobór potasu?
Nieodpowiedni poziom potasu w organizmie może doprowadzić do znacznego pogorszenia się samopoczucia. Nadmierna senność, zmęczenie, apatia, a do tego powtarzające się skurcze mięśni mogą być sygnałem do tego, aby wykonać potrzebne badania. Dodatkowo, objawem niedoboru potasu są także kłopoty z koncentracją oraz odczuwalne nierównomierne bicie serca. Przyczynami takiego niedoboru mogą być stres, używki, dynamiczna aktywność ruchowa lub zła dieta.
Naturalna suplementacja potasu
Skuteczna suplementacja potasu to oczywiście taka, która zakłada przyjmowanie potasu w tabletkach lub kapsułkach ze sprawdzonego źródła. Warto jednak wesprzeć ten proces, dołączając do swojej diety produkty o bogatej zawartości potasu. Mowa tutaj m.in. o suszonych owocach, jak morele czy rodzynki, a także kakao, nabiał, groch, pomidory czy banany. Nawet jeśli nie odczuwasz objawów niedoboru potasu, warto i tak zadbać o to, aby wprowadzić te zdrowe produkty do codziennego jadłospisu.